1200 km w 11 dni. Kajakiem!

Biuro prasowe
12/05/2022

Wojciech Sobierajski przepłynął kajakiem z Przemyśla do Świnoujścia w 11 dni i pobił rekord Aleksandra Doby z 1989 roku, który ten sam dystans (1200 km) pokonał w 13 dni.

Rekord kajakowy był wyjątkowy dla Wojtka – ambasadora marki Olimp Sport Nutrition – z dwóch powodów. Po pierwsze należy do podróżniczej legendy – Aleksandra Doby. Po drugie nie jest to pierwsze podejście Wojtka do tego rekordu. W czerwcu minionego roku ze względów zdrowotnych musiał wycofać się po czterech dniach walki. Przepłynął wówczas 430 km. Już wtedy jednak obiecał, że ten rekord będzie należał do niego. Nic tak nie motywuje wielokrotnego rekordzistę Polski, świata i Guinnessa jak niepobity rekord.

Jak przepłynąć 1200 km w 11 dni?

Wojtek ruszył pierwszego maja w Przemyślu. Towarzyszył mu Ivan Kohut, z którym w 2020 roku pobił inny rekord – wspólnie przepłynęli tysiąc kilometrów w 9 dni. Wtedy jednak byli w jednym kajaku i mogli wymieniać się na trasie. Tym razem każdy płynął osobno, więc czasu na odpoczynek nie było. Aby dotrzeć do Świnoujścia, musieli przepłynąć siedem rzek: San, Wisła, Brda, Kanał Bydgoski, Noteć, Warta i Odra, Zalew Włocławski i Szczeciński (na którym fale potrafią być takie same, jak na morzu!), kilkanaście progów wodnych oraz śluz.

Wiosłowali codziennie po 14-17 godzin, spali w namiocie na brzegu, kąpali się co kilka dni w rzece, jedli batony i gotowe dania. Przez pierwsze sześć dni wykonywali plan z zadatkiem – pokonywali ponad 100 km dziennie. Siódmego dnia przyszedł kryzys. Wiatr w twarz, płynięcie pod prąd, ulewa, przenoszenie kajaków przez śluzy, a także najzwyklejsze w świecie zmęczenie sprawiły, że wypracowana przewaga znacznie zmalała. Świadomie zakończyli wcześniej dzień, by tego dnia więcej odpocząć i zregenerować organizm. To była dobra decyzja – w następne dni Wojtek oraz Ivan znowu zaczęli wypracowywać przewagę. Działali jak dobrze naoliwiona maszyna: motywowali się nawzajem, uzupełniali elektrolity, ograniczyli przerwy do minimum, nawet jedząc w kajakach – pomiędzy wiosłowaniem.

Jako ambasador Olimp Sport Nutrition mogłem liczyć na pomoc ich specjalistów w doborze odpowiedniej suplementacji na trasę. Trudno mówić o prawdziwej regeneracji, gdy wiosłowaliśmy po kilkanaście godzin na dobę przez 11 dni, więc każde dodatkowe wsparcie miało znaczenie.

Wojciech Sobierajski

Dziesiątego maja oznajmili: jest dobrze, walczymy, żeby pobić rekord dzień wcześniej, niż planowaliśmy. Kapryśny i niebezpieczny Zalew Szczeciński zrobił wszystko, by im na to nie pozwolić. Przy pierwszej próbie przepłynięcia przez niego zerwał się silny wiatr, kajak nabrał wody i Wojtek z Ivanem musieli zawrócić. Ostatecznie do mety w Świnoujściu dopłynęli około 21.

Na trasie całego rekordu Wojtkowi oraz Ivanowi towarzyszyli kibice, którzy starali się pomóc. Pomagali przedostać się przez śluzy czy… przynosili żel pod prysznic.

Tylko on mógł tego dokonać

Ja nie przepłynę 1200 km kajakiem w mniej niż 13 dni? Potrzymaj mi drina! Nie bez powodu nikt nie pobił tego wyniku od 1989 roku. Nawet Wojtek przyznał, że ten rekord to jedno z największych wyzwań, którego podjął się w swojej karierze. Żeby zrozumieć wagę tych słów, trzeba znać jego dotychczasowe osiągnięcia. W minionym roku pokonał 12 rekordów w 12 miesięcy. Wśród jego zwycięstw były m.in.:

  • półmaraton boso po śniegu (tylko w czapce i krótkich spodenkach) na kole podbiegunowym ukończony w 1 godzinę, 39 minut i 34 sekundy,
  • kilometr chodzenia na rękach z przyczepionym do pasa samochodem,
  • 500 wejść na linę,
  • maraton z samochodem (ukończony w 7 godzin i 38 minut).

Co będzie jego następnym celem? Tego jeszcze nie zdradził. Możemy się spodziewać…wszystkiego.

POSZERZ SWOJĄ WIEDZĘ

Powiązane artykuly