Witamina K – jak bardzo jest potrzebna? Gdzie można ją znaleźć?

Biuro prasowe
21/11/2023
Witamina K zapotrzebowanie organizmu

Witamina K, choć często niedoceniana, odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia organizmu. Nie tylko pełni istotną funkcję w procesie krzepnięcia krwi, ale także korzystnie wpływa na kości. Jak bardzo jest potrzebna? Poznaj witaminę K. Dowiedz się, na co jest witamina K, gdzie występuje oraz jakie mogą być objawy niedoborów witaminy K?

  1. Co to jest witamina K?
  2. Witamina K – właściwości
  3. Witamina K – gdzie występuje?
  4. Witamina K – niedobór
  5. Witamina K – suplementacja

Co to jest witamina K?

Witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK). Dlatego spożywanie witaminy K w połączeniu z pokarmami zawierającymi tłuszcze może pomóc w lepszym wchłanianiu tej witaminy.

Witamina K jest substancją naturalnie występująca w dwóch postaciach:

  • witamina K1 (filochinon),
  • witamina K2 (menachinon).

Witamina K1 jest syntezowana przez rośliny. Witaminę K2 z kolei produkują bakterie, które występują w układzie pokarmowym.

Pochodną witaminy K jest witamina K3 (menadion). To syntetyczna forma, która jest rozpuszczalna w wodzie.

W przypadku witaminy K często pojawia się pytanie, „czy witamina K to potas?”. Nie. Potas to jeden z elektrolitów, którego właściwości różnią się od wspomnianej witaminy. Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Witamina K – właściwości

Funkcje witaminy K w organizmie różnią się od właściwości wspomnianego wyżej potasu. Badania naukowe udowodniły, że witamina K pomaga w:

  • utrzymaniu zdrowych kości,
  • prawidłowym krzepnięciu krwi.

Witamina K w przypadku suplementów diety często występuje w połączeniu z witaminą D3. Jaka synergia pomiędzy nimi zachodzi? Oba składniki przede wszystkim stanowią wsparcie dla zachowania zdrowych kości. Ponadto wymieniona witamina D wspiera w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu, które są niezwykle istotne dla układu kostnego.

Witamina K – gdzie występuje?

Jeśli chodzi o witaminę K1, jej głównym źródłem są produkty pochodzenia roślinnego. Najlepszym źródłem witaminy K (witamina K1) są warzywa zielone. Mowa o: brokułach, jarmużu, brukselce, szpinaku, sałacie lodowej i rzymskiej, roszponce, szparagach, włoskiej kapuście. Witaminę K zawierają również: natka pietruszki, seler, ogórki, cukinia, groszek i bób. Z innych warzyw, w których występuje witamina K, wymienia się marchew, kalafior, rzepę oraz ziemniaki. Mniejsze ilości witaminy K1 występują w oleju rzepakowym i sojowym oraz w oliwie z oliwek, a także w owocach. W czym jest witamina K1? Zawierają ją m.in. truskawki i brzoskwinie.

Witamina K2, którą produkują bakterie w układzie pokarmowym, występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Mowa o: wołowinie, wątróbce (drobiowej), jajach (dokładnie żółtka), mleku i przetworach mlecznych oraz rybach.

Witaminowy alfabet – poznaj wszystkie witaminy

Witaminowy alfabet

Witamina K – niedobór

Jak wiadomo, witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Niedobór witaminy K,choć występuje rzadko, może prowadzić do objawów związanych z tym procesem.

Objawy niedoboru witaminy K

  • Zwiększone ryzyko krwawienia – trudności w formowaniu się skrzepów krwi, co może zwiększać ryzyko krwawienia, np. z nosa, dziąseł, przewodu pokarmowego.
  • Trudności w gojeniu się ran – trudności w formowaniu się skrzepów krwi mogą również mieć wpływ na proces gojenia się ran.
  • Podatność na siniaki, które powstają w wyniku niewielkich urazów.
  • Nieprawidłowe krążenie krwi

Witamina K pomaga również w utrzymaniu zdrowych kości. Niedobór tego składnika może prowadzić m.in. do osłabienia kości i tym samym zwiększać ryzyko występowania różnych urazów.

Witamina K – suplementacja

Osoby narażone na niedobór witaminy K mogą wspomóc się suplementacją. Wcześniej jednak decyzję o suplementowaniu witaminy K warto skonsultować z lekarzem. Należy również pamiętać, aby suplementów nie traktować jako zamienników diety, a wartościowy dodatek do zbilansowanego odżywiania.

Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy K?

  • osoby, u których występują zaburzenia związane z wchłanianiem tłuszczów,
  • noworodki – niedobór witaminy K może prowadzić do tzw. krwotoku noworodkowego,
  • osoby w trakcie długiej kuracji antybiotykowej.

U osób regularnie stosujących witaminę K w postaci suplementu, istotne jest monitorowanie stężenia witaminy K we krwi, aby uniknąć nadmiernego spożycia tego składnika. Ponadto witamina K może oddziaływać z niektórymi lekami, zwłaszcza lekami przeciwzakrzepowymi, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach przed rozpoczęciem suplementacji witaminy K.

Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zaleconych dawek, aby uniknąć niepożądanych skutków. Suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych każdej osoby.