Czy żele energetyczne można stosować w pracy lub innych codziennych czynnościach? Gdzie znajdą zastosowanie?

Biuro prasowe
27/09/2023
żele energetyczny

Niewielkie, poręczne opakowania. Prosta forma podania. Solidna porcja węglowodanów. Dodatki w postaci aminokwasów BCAA, kofeiny oraz witamin i składników mineralnych. Mowa o żelach energetycznych, które często stanowią istotną formę wsparcia dla amatorów i profesjonalnych zawodników sportowych, trenujących głównie dyscypliny wytrzymałościowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać żele energetyczne w pracy. W jakich sytuacjach można sięgnąć po żele energetyczne w codziennym życiu?

  1. Żele energetyczne nie tylko dla sportowców
  2. Żele energetyczne a praca fizyczna
  3. Żele energetyczne a praca umysłowa
  4. Żele energetyczne w pracy – jak stosować?

Żele energetyczne nie tylko dla sportowców

Stosowanie żeli energetycznych przeważnie kojarzy się z dyscyplinami wytrzymałościowymi. Biegacze, kolarze, triathloniści czy miłośnicy piłki nożnej i innych gier zespołowych często sięgają po poręczne tubki, które zawierają żel z solidną porcją węglowodanów. Nie ma w tym nic dziwnego. Węglowodany to przede wszystkim dodatkowa energia. Wspierają w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania mięśni (skurczu) po bardzo wytężonym lub długotrwałym wysiłku fizycznym prowadzącym do zmęczenia mięśni i wyczerpania zapasów glikogenu w mięśniach szkieletowych1. Żele energetyczne świetnie sprawdzają się w trakcie zawodów m.in. długodystansowych tras biegowych i kolarskich.

Żele energetyczne można wykorzystać nie tylko do ćwiczeń czy zawodów sportowych. Oprócz wspomnianych węglowodanów zawierają też szereg dodatkowych składników, np. witamin, które korzystnie wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia (witaminy z grupy B: ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12, jak również witamina C). To zatem dowód na to, że stosowanie żelu energetycznego w codziennym życiu może okazać się dobrym wyborem.

Żele energetyczne a praca fizyczna

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać żele energetyczne w pracy fizycznej. Każdy bowiem wysiłek jest związany ze zmęczeniem mięśni i zużyciem nagromadzonego w nich glikogenu. Efektem tego może być zaburzenie prawidłowego funkcjonowania mięśni (skurczu).

Dlatego pracownicy służ mundurowych, budowlańcy, rolnicy, osoby pracujące w magazynach, kurierzy czy ratownicy medyczni mogą z powodzeniem stosować żele energetyczne w trakcie pracy.

Dodatkową formą wsparcia mogą okazać się minerały. Magnez i potas często występują w składzie żeli energetycznych. Oba składniki pomagają bowiem w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Wspomniany magnez, podobnie jak wymienione wyżej witaminy przyczynia się również do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jak więc widać żele energetyczne są odpowiednie nie tylko dla sportowców.

Żele energetyczne a praca umysłowa

Zdarza się, że po żele energetyczne sięgają osoby wykonujące pracę umysłową. I nic w tym dziwnego! Programiści, pracownicy naukowi lub biurowi, menadżerowie, gracze komputerowi, zawodowi kierowcy to tylko niektóre z zawodów, jakie wymagają zachowania czujności i koncentracji przez długi czas. Dlatego niektóre z żeli energetycznych zawierają w składzie popularną kofeinę, która sprzyja zwiększeniu czujności2 i poprawie koncentracji3.

Oprócz kofeiny przygotowane formuły żeli energetycznych mogą zawierać dodatki w postaci wspomnianego magnezu, potasu czy tiaminy, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Magnez i tiamina pomagają również w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz wspierają w zachowaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego. To niewątpliwie dowód na to, że istnieje zależność pomiędzy stosowaniem żelu energetycznego a pracą umysłową.

Żele energetyczne w pracy – jak stosować?

Żele energetyczne są dostępne w poręcznych tubkach, które łatwo się otwiera. Niewielki rozmiar opakowań sprawia, że żel można mieć zawsze w zasięgu ręki. Tego typu produkty można wykorzystać praktycznie wszędzie i o każdej porze. Tubkę z żelem energetycznym bez problemu można schować do kieszeni spodni lub kurtki, do podręcznej torby bądź plecaka czy schowka w samochodzie. To bardzo dobra opcja w przypadku, gdy np. w trakcie spotkania z klientem nie mamy możliwości zrobić sobie przerwy lub podczas długiej podróży autem.

Inną opcją może być zastosowanie żelu energetycznego w pracy jako dodatku do posiłku. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu na dostarczenie innego źródła proenergetycznych węglowodanów np. w postaci świeżego owocu.

Nie ma również przeciwwskazań, aby żel energetyczny połączyć z pełnowartościowym białkiem (np. odżywką proteinową) i źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych (np. gorzka czekolada czy krem orzechowy).

Czytaj równieżŻele energetyczne – jak stosować i kto powinien ich używać?

Żele energetyczne

1) Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania węglowodanów, ze wszystkich źródeł, przy łącznym spożyciu wynoszącym 4 g na kg masy ciała, w dawkach przyjmowanych w ciągu pierwszych 4 godzin po bardzo wytężonym lub długotrwałym wysiłku fizycznym prowadzącym do zmęczenia mięśni i wyczerpania zapasów glikogenu w mięśniach szkieletowych i nie później niż 6 godzin po takim wysiłku.

2) Produkt dla osób dorosłych powinien zawierać co najmniej 75 mg kofeiny na porcję.

3) Produkt dla osób dorosłych powinien zawierać co najmniej 75 mg kofeiny na porcję.