Intensywny wysiłek fizyczny, ciężka praca fizyczna, upały, infekcje, picie alkoholu, leki moczopędne – to wszystko ma wpływ na poziom elektrolitów w naszym organizmie. Poniżej wyjaśniamy, co to są elektrolity, jakie mogą być objawy niedoboru elektrolitów oraz jak zapewnić odpowiedni poziom elektrolitów?
- Co to są elektrolity?
- Co powoduje spadek ilości elektrolitów?
- Objawy niedoboru elektrolitów
- Kto powinien pić elektrolity?
- Jak zapewnić odpowiedni poziom elektrolitów?
- Czy elektrolity można pić codziennie?
Co to są elektrolity?
Elektrolity to kluczowe składniki dla gospodarki wodno-elektrolitowej. W skład elektrolitów wchodzą: sód, potas, wapń, magnez, jony chlorkowe oraz jony fosforanowe. Odpowiednie stężenie wspomnianych składników ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Mianowicie na:
- regulację gospodarki wodnej (sód1),
- utrzymanie równowagi elektrolitowej (magnez),
- prawidłowe funkcjonowanie mięśni (potas, wapń, magnez),
- prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (potas, wapń, magnez).
Co powoduje spadek ilości elektrolitów?
- intensywny wysiłek fizyczny (np. podczas treningów lub zawodów sportowych)
- brak prawidłowego i regularnego nawadniania organizmu – (szczególnie latem, kiedy tracimy elektrolity na skutek wysokich temperatur, które nasilają potliwość organizmu
- restrykcyjne diety (np. redukcja tkanki tłuszczowej)
- różne infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka
- przyjmowanie leków o właściwościach moczopędnych lub przeczyszczających
- picie alkoholu
- zatrucie, któremu towarzyszą wymioty lub biegunka
Czytaj również: Izotoniki czy elektrolity? Co wybrać podczas upałów?
Objawy niedoboru elektrolitów
- występowanie niekontrolowanych skurczów mięśni
- zmęczenie
- osłabienie organizmu
- zawroty głowy
- omdlenia
- nudności
- biegunka
- zaburzenia rytmu serca i ciśnienia krwi
Kto powinien pić elektrolity?
O równowagę elektrolitową powinien dbać każdy z nas. Są jednak pewne grupy osób szczególnie narażone na utratę elektrolitów. Mowa przede wszystkim o sportowcach wyczynowych i osobach trenujących rekreacyjnie. Intensywne treningi czy wyczerpujące zawody sportowe prowadzą do zwiększenia potliwości organizmu, a co za tym idzie utraty wspomnianych elektrolitów wraz z potem.
Podobnie jest w przypadku osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, szczególnie w trudnych warunkach (np. gorący klimat). Intensywna wysiłek fizyczny grozi odwodnieniem organizmu i może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Na utratę elektrolitów narażone są również osoby z infekcjami, podczas których występują silne wymioty i biegunka. W wyniku tych dolegliwości może dojść do znacznych strat sodu, magnezu, potasu i wapnia oraz odwodnienia organizmu.
Jak zapewnić odpowiedni poziom elektrolitów?
Dla wyżej wymienionych grup oraz każdego, kto nie wie jak uzupełnić poziom elektrolitów, dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja. W tym wypadku szczególną uwagę warto zwrócić na gotowe napoje izotoniczne lub suplementy w postaci proszku bądź tabletek, z których w prosty i szybki sposób można przygotować orzeźwiający izotonik.
Przykładem mogą być suplementy diety marki Olimp Sport Nutrition. Konkretnie Iso Plus® Powder lub tabletki musujące Iso Plus®. To wysokiej jakości preparaty, które ułatwiają uzupełnienie diety w wymienione wyżej elektrolity (sód, magnez, potas, wapń). Suplementy zostały uzupełnione o inne składniki, m.in. witaminy z grupy B, które wspierają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego (tiamina, ryboflawina, witamina B6 i B12) oraz w zmniejszeniu uczucia zmęczenia (witamina B6, ryboflawina, niacyna). Dzięki obecności w składzie roztworów węglowodanowo – elektrolitowych pomagają w zachowaniu wytrzymałości podczas długotrwałych ćwiczeń oraz sprzyjają zwiększeniu wchłaniania wody w podczas treningu.
Równie wygodnym rozwiązaniem dla sportowców, którzy chcą w prosty i szybki sposób dostarczyć organizmowi wspomnianych elektrolitów, będą żele energetyczne. W ofercie marki Olimp Sport Nutrition mamy do wyboru dwa produkty: z dodatkiem aminokwasów BCAA lub kofeiny pochodzącej z ekstraktu z nasion guarany. W obu przypadkach żele energetyczne Fire Start Energy Gel zawierają magnez, potas i sód.
Czy elektrolity można pić codziennie?
Dla niektórych osób może być to korzystne rozwiązanie. Mowa przede wszystkim o miłośnikach aktywnego trybu życia, ćwiczących rekreacyjnie oraz o wyczynowych sportowcach. Długie, wyczerpujące, intensywne treningi lub zawody sportowe prowadzą do zwiększonej potliwości organizmu i tym samym do utraty cennych elektrolitów. Odpowiednie nawadnianie organizmu w trakcie ćwiczeń bądź wspomnianych zawodów np. za sprawą napojów izotonicznych może pomóc w uzupełnieniu ważnych minerałów i tym samym ograniczyć ryzyko odwodnienia organizmu.
Nie wszyscy jednak muszą pić elektrolity codziennie. Osoby, które prowadzą mniej aktywny tryb życia i dbają o zróżnicowane odżywianie, mogą dostarczyć wystarczającą ilość elektrolitów z pożywieniem i wodą.
Dla pewności to, jak często można pić elektrolity, warto skonsultować z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem. Indywidualne potrzeby organizmu mogą się różnić, więc opinia fachowca w tej sprawie z pewnością pomoże.
1) Jack L. Keyes, Fluid Electrolyte, and Acid-base Regulation.