Zakwasy a DOMSy – poznaj różnice!

Biuro prasowe
20/10/2021
Zakwasy a domsy

Dolegliwości bólowe wywołane intensywnym treningiem to nic zaskakującego. Objawy mogą mieć jednak różne podłoże. Mogą np. występować w trakcie ćwiczeń lub być odczuwalne po zakończeniu aktywności fizycznej. Poznaj różnice między zakwasami a DOMSami i dowiedz się, jak im przeciwdziałać.

DOMSy a zakwasy – na czym polega różnica?

DOMsy czy zakwasy? W obu przypadkach mowa o dolegliwościach bólowych dotyczących mięśni zaangażowanych w wykonywane ćwiczenia. Główne różnice pomiędzy DOMSami a zakwasami dotyczą jednak mechanizmu ich powstawania oraz momentu występowania. Mając tego świadomość, można zawczasu zapobiec ich rozwojowi, co pozwala uniknąć poczucia dyskomfortu i bez najmniejszych oporów realizować założenia planu treningowego.

Mianem zakwasów określa się ból mięśni występujący w momencie wykonywania ćwiczeń, który zazwyczaj zanika w krótkim czasie po zakończeniu treningu. Intensywność bólu jest wprost proporcjonalna do zaangażowania i obciążenia. Główną przyczyną rozwoju zakwasów jest zaburzenie optymalnej równowagi kwasowo-zasadowej (tj. obniżenie pH) i nadmierny wzrost stężenia kwasu mlekowego. To z kolei prowadzi do drażnienia receptorów czuciowych odpowiedzialnych za ból. Zakwasom często towarzyszy też nieprawidłowe nawodnienie organizmu.

DOMSy z kolei to termin dotyczący opóźnionej bolesności mięśni (Delayed Onset Muscle Soreness). Właściwie występują po zakończeniu wyczerpującego treningu, zwykle po około 24 godzinach. Szczytowe odczuwanie dolegliwości przypada między 24 a 28 godziną po zrealizowanych ćwiczeniach. Przyczyny rozwoju DOMSów nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że są one wypadkową kilku czynników:

  • mechanicznych mikrourazów włókien mięśniowych podczas ćwiczeń
  • aktywnego stanu zapalnego wynikającego z intensywnej aktywności fizycznej
  • współtowarzyszącego obrzęku komórek mięśniowych, wywołanego treningiem

Warto zaznaczyć, że DOMSy są najczęściej zauważalne u osób rozpoczynających przygodę z treningami (brak odpowiedniej adaptacji organizmu) oraz powracających do regularnych ćwiczeń po dłuższej przerwie od systematycznego wysiłku fizycznego.

Zakwasy a DOMSy – jakie suplementy wybrać?

Odmienne podłoże rozwoju zakwasów i DOMSów wymaga zupełnie różnego podejścia w kontekście przeciwdziałania. Dobrym sposobem jest wzbogacenie codziennej diety w działające kompleksowo suplementy. Bardzo dobrze sprawdzą się minerały zawarte w kapsułkach Olimp Alkagen. To przemyślana kompozycja cynku, magnezu, potasu i wapnia, które wykazują pozytywny wpływ na gospodarkę elektrolitową (magnez), równowagę kwasowo-zasadową (cynk) i prawidłową pracę systemu nerwowo-mięśniowego (magnez, potas, wapń).

Warto również sięgnąć po preparaty o wartościowym zastosowaniu w kontekście utrzymujących się zmian zapalnych. Bardzo dobrą propozycją jest glutamina Olimp Glutamine Xplode. To aminokwas, któremu przypisuje się pozytywne właściwości dla odporności. Ponadto pomaga w zachowaniu optymalnego bilansu azotowego i w odpowiednim nawodnieniu komórek mięśniowych.