Prawidłowe nawadnianie latem – dlaczego jest tak ważne?

Biuro prasowe
14/09/2021
Prawidłowe nawadnianie latem

Regularne picie wody w trakcie dnia ma istotne znaczenie. Szczególnie latem, kiedy coraz częściej doskwierają nam upały. Woda pomaga ugasić pragnienie zarówno w upalne dni, jak i po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Ponadto sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i innych zbędnych produktów przemiany materii. Picie wody pozwala również latem zachować prawidłowy poziom nawodnienia organizmu, co ma szczególne znaczenie podczas wakacji, kiedy na skutek wysokich temperatur szybciej się pocimy i wraz z potem tracimy cenne elektrolity. Dotyczy to każdego z nas, nie tylko sportowców.

Niestety często zapominamy o prawidłowym nawadnianiu latem organizmu, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Dowiedz się, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak istotne?

  1. Prawidłowe nawadnianie latem – uważaj na przegrzanie organizmu!
  2. Prawidłowe nawadnianie organizmu – pamiętaj o elektrolitach
  3. Nawodnienie, a ciśnienie krwi
  4. Nawadnianie, a kondycja skóry, włosów i paznokci

Prawidłowe nawadnianie latem – uważaj na przegrzanie organizmu!

Upały nasilają ryzyko przegrzania organizmu, czyli hipertermii. To niebezpieczny stan, który może doprowadzić do udaru cieplnego. Najprościej rzecz ujmując, do przegrzania dochodzi, kiedy organizm nie jest w stanie naturalnie sam się ochłodzić poprzez pocenie, w związku z czym nie potrafi oddać skumulowanego ciepła w wyniku podwyższenia temperatury ciała.

Przegrzanie organizmu następuje na skutek:

  • przebywania na słońcu, w dodatku bez nakrycia głowy, kiedy temperatura wynosi powyżej 35°C.
  • treningów lub ciężkiej pracy fizycznej przy wysokich temperaturach
  • kąpieli wodnych w upalne dni
  • przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, w których jest duszno i panuje duża wilgotność oraz wysoka temperatura

Podwyższona temperatura ciała i długie przebywanie na słońcu mogą spowodować również poparzenie słoneczne skóry. Ponadto może mieć wpływ na tempo przemiany materii. Spadek efektywności pracy organizmu z kolei może odbić się na różnych procesach zachodzących w ustroju, np. na prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Regularne nawadnianie organizmu latem poprzez picie wody lub napojów izotonicznych pozwala m.in. utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Unikając przy tym nadmiernego przebywania na słońcu w upalne dni, nie dopuścimy do przegrzania organizmu.

A co z treningami? Dobrym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem będzie przełożenie planowanego wysiłku na późniejsze godziny. Należy też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Prawidłowe nawadnianie organizmu – pamiętaj o elektrolitach

Wysokie temperatury w trakcie lata robią swoje. Nasilają potliwość, co z kolei zwiększa ryzyko utraty cennych składników. Pot to nie tylko woda, ale i szereg cennych minerałów jak np. magnez, potas i sód, które wraz z wapniem zaliczane są do grupy elektrolitów. Ich niedobory mogą wpływać niekorzystnie m.in. na pracę mięśni, funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm energetyczny, czynności psychologiczne i równowagę elektrolitową

Dlatego tak istotne jest regularne nawadnianie latem organizmu. Najlepiej wodą wysoko mineralizowaną lub napojami izotonicznymi (np. Iso Plus® Powder marki Olimp Sport Nutrition), które zawierają wspomniane elektrolity. Pozwoli to wyrównać straty płynów spowodowane silną potliwością. W dodatku pomoże ugasić uciążliwe uczucie pragnienia, które często towarzyszy nam latem na skutek wysokich temperatur. Napój w postaci pysznego, schłodzonego izotonika sprawdza się wówczas idealnie. Z każdym orzeźwiającym łykiem wraca energia, którą możemy wykorzystać w pracy lub w trakcie treningu.

Czytaj również: Izotoniki czy elektrolity? Co wybrać podczas upałów?

Czy woda wystarczy

Nawadnianie, a ciśnienie krwi

Potas to jeden z wyżej wymienionych elektrolitów, którego niedobór może odbić się na prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi. Systematyczne nawadnianie organizmu latem elektrolitami, w tym wspomnianym potasem ma zatem wartościowy wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie m.in. pomaga w zachowaniu dobrej gęstości krwi. To z kolei pozwala ograniczyć ryzyko występowania rozmaitych problemów związanych choćby z układem sercowo-naczyniowym.

Nawadnianie, a kondycja skóry, włosów i paznokci

Hydratacja organizmu ma wpływ na urodę. Słabe nawodnienie latem może spowodować osłabienie kondycji skóry, włosów oraz paznokci i w konsekwencji sprzyjać pogorszeniu ich stanu. Zbyt mała ilość wypijanej wody podczas upałów może stanowić przyczynę np. przesadnego wysuszenia i pogorszonej jędrności skóry. Ponadto woda pełni funkcję detoksykacyjną, a więc oczyszczającą organizm z nagromadzonych metabolitów wtórnych.

Polecamy: Suplementy wspomagające organizm w trakcie upałów

Syplementy wspomagające w trakcie upałów