Dla wielu osób choroba lokomocyjna stanowi poważny problem. Nudności, wymioty, problemy żołądkowe, szumy uszne, zawroty głowy, wzmożona potliwość to nic komfortowego w trakcie jazdy. Jak więc przygotować się do długiej podróży samochodem? Co jeść przed długą podróżą, a czego unikać? Zadbaj o kilka istotnych kwestii przed długą podróżą samochodem, które pomogą w przeciwdziałaniu niekorzystnym objawom choroby lokomocyjnej. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed wyjazdem?
- Długa podróż samochodem: zjedz lekki posiłek
- Długa podróż samochodem: zadbaj o optymalne nawodnienie
- Długa podróż samochodem: wygodna i luźna odzież
- Długa podróż samochodem: ogranicz czytanie i korzystanie z telefonu
Długa podróż samochodem: zjedz lekki posiłek
W przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną przygotowanie do długiej podróży samochodem jest szczególnie ważne. Jednym z wielu często popełnianych błędów jest jedzenie ciężkostrawnego posiłku przed długą podróżą autem. Po zjedzeniu tłustych potraw pojawia się nieprzyjemne uczucie uciążliwego przepełnienia żołądka. W perspektywie długiej podróży samochodem może to nasilić niektóre symptomy związane z chorobą lokomocyjną np. ból brzucha i skłonności do wymiotów. Jak temu zaradzić? Jaki posiłek można przygotować przed długą podróżą, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej objawów choroby lokomocyjnej? Oto trzy pyszne i zarazem „lekkie” dla żołądka propozycję posiłków, które pozwolą przetrwać długą podróż samochodem:
- zupa krem z warzyw z dodatkiem soczewicy i grzanek
- kanapki z humusem i gotowaną piersią z kurczaka oraz sałatą
- gotowane na parze warzywa z pełnoziarnistym makaronem, oliwą i mozarellą light
Przygotowując się do długiej podróży autem, oprócz tłustych potraw warto unikać posiłków smażonych na głębokim tłuszczu, czerwonego mięsa, fast foodów oraz nabiału w formie mleka lub jogurtów z dodatkami. Dobrym pomysłem będzie również ograniczenia spożycia owoców. Nie mówiąc o słodyczach. Słodki smak może bowiem sprzyjać pojawieniu się objawów w postaci nudności.
Czytaj również: Zdrowe odżywianie podczas podróży – co warto wiedzieć?
Długa podróż samochodem: zadbaj o optymalne nawodnienie
Nie ma nic lepszego na długą podróż samochodem niż schłodzona i niegazowana woda mineralna. Pij zatem wodę w trakcie jazdy. Najlepiej często, małymi łykami. Regularne nawadnianie organizmu zwłaszcza w czasie wysokich temperatur pomaga ugasić rosnące pragnienie i niweluje uciążliwe poczucie suchości w jamie ustnej, które mogą wystąpić również w trakcie jazdy.
Picie wody bogatej w minerały pozwala także zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów (magnez, sód, potas, wapń), na których utratę jesteśmy szczególnie narażeni poprzez nasiloną potliwość w trakcie upałów. Co więcej, regularne uzupełnianie płynów, również podczas długiej podróży samochodem, pozwala utrzymać optymalne tempo przemiany materii i korzystnie wpływa na procesy trawienne.
Schłodzona, niegazowana woda mineralna to zatem absolutny must have z listy produktów, które warto wziąć na długą podróż samochodem. Z czego wobec tego należy zrezygnować, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trakcie jazdy autem? Przede wszystkim wystrzegać się słodkich i gazowanych napojów. Warto również unikać napojów o właściwościach pobudzających. Mowa tutaj o kawie, popularnych energetykach i rzecz jasna o alkoholu. To napoje, które prowadzić do odwodnienia organizmu.
Długa podróż samochodem: wygodna i luźna odzież
Równie ważny podczas jazdy autem jest ubiór. Wybierając się w długą podróż samochodem postaw na wygodną odzież, która nie będzie krępować ruchów i nadmiernie uciskać ciało. Lekkie, elastyczne, rozciągliwe ubrania pozwolą zadbać o optymalny poziom komfortu w trakcie wyjazdu. Pamiętaj o tym planując przygotowania do długiej podróży. Zamiast ciasnych jeansów z paskiem, o wiele wygodniej podróżować w wygodnych spodniach dresowych. Elegancją koszulę należy natomiast zamienić na zwiewny T-shirt. Dzięki temu ciało uniknie niekorzystnego przegrzania, co pozwoli nie tylko zachować komfort, ale również zmniejszyć ryzyko występowania objawów choroby lokomocyjnej.
Polecamy: Jak przygotować się na biwak?
Wygodną i luźną odzież znajdziesz w bogatej ofercie ubrań sportowych marki Olimp Live and Fight. To odzież skierowana zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn lubiących wyglądać atrakcyjnie, zwracających uwagę na jakość noszonych przez siebie ubrań. Szeroki wybór pozwala dobrać odpowiedni strój, który doskonale sprawdzi się nie tylko w trakcie aktywności sportowej, ale także podczas długiej podróży autem.
Długa podróż samochodem: ogranicz czytanie i korzystanie z telefonu
Choroba lokomocyjna zazwyczaj stanowi wypadkową problemów natury pokarmowej i uczucia zmęczenia. W czasie długiej podróży samochodem pasażerowie decydują się na czytanie gazet, surfowanie po Internecie lub granie w gry na smartfonach. Niestety, czynności te nie są wskazane dla osób, które źle znoszą jazdę autem, ponieważ zwiększają potencjalne ryzyko przeciążenia układu nerwowego i narządu wzroku. Czytając książki, korzystając z telefonu czy patrząc w przez długi czas w trakcie podróży w jeden punkt, u osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną, mogą m.in. pojawić się bóle i zawroty głowy. W konsekwencji mogą one prowadzić do nudności i skłonnościami do wymiotów. Jak temu zapobiec?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od czytania lub przeglądania na telefonie kolejnych stron w Internecie będzie drzemka. Sen pozwala wyciszyć organizm. Poza tym pozycja półleżąca lub leżąca pomaga złagodzić objawy choroby lokomocyjnej w trakcie podróży. Zatem odpręż się i odpocznij. Ułóż głowę na specjalnej, wygodnej poduszce, która odciąży odcinek szyjny kręgosłupa podczas długiej jazdy autem.