Suplementacja w sporcie stanowi wartościową formę wsparcia dla codziennej diety. Wiedzą to profesjonalni zawodnicy, jak i również osoby ćwiczące rekreacyjnie, które dla zoptymalizowania efektów treningowych chętnie sięgają po różnorodne suplementy diety. Wśród nich są aminokwasy BCAA, które z uwagi na egzogenny charakter są niezbędne do uzupełnienia z zewnętrznych źródeł. Czy BCAA działa? Czy suplementacja aminokwasami BCAA daje rezultaty? W jakich sytuacjach BCAA nie daje efektów? Z czym nie łączyć BCAA? Kiedy nie stosować BCAA?
Jak działa BCAA?
BCAA to kompleks trzech aminokwasów białkowych – leucyny, waliny i izoleucyny. Aminokwasy te stanowią niezbędne elementy do budowy protein, które współtworzą tkankę mięśniową. To właśnie tłumaczy, jak działa BCAA. Trzy rozgałęzione aminokwasy egzogenne współtworzące białka mogą okazać się wartościową formą wsparcia w pracy nad wymarzoną, umięśnioną sylwetką. Szczególnie istotne w tym kontekście są leucyna i izoleucyna. Aminokwasy te oddziałując na proces aktywacji kinazy mTOR, mogą odpowiadać za:
- intensyfikację procesu syntezy białek mięśniowych,
- stymulację reakcji oddychania komórkowego,
- wzmocnienie procesu podziału energii.
Walina, czyli ostatni z aminokwasów współtworzących BCAA wykazuje właściwości synergistyczne względem izoleucyny i tym sposobem wzmacnia jej działanie.
Kompleksowi aminokwasów BCAA przypisuje się także oddziaływanie na wydajność treningową. Przypuszcza się, że suplementacja aminokwasami BCAA może okazać się wartościowa w kontekście np. zmniejszenia odczuwanego zmęczenia i redukcji uczucia bolesności mięśni po wykonanych ćwiczeniach.
Jak nie stosować BCAA?
Nie można zapominać, że aminokwasy BCAA są dostarczane w formie suplementów, które należy traktować wyłącznie jako dodatki do zdrowego odżywiania. Kiedy BCAA nie da efektów? Jeżeli codzienna dieta nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości cennych makroskładników (białka, tłuszcze i węglowodany), to na próżno oczekiwać, że aminokwasy zadziałają niczym złoty środek. Bez właściwie zbilansowanej diety suplementy nie odegrają swojej roli, co nie pozwoli uzyskać pożądanych efektów.
Druga sytuacja, kiedy BCAA nie działa, to całkowity brak lub naprawdę minimalna aktywność fizyczna. Być może wiele osób sądzi, że spożycie 1 lub 2 porcji egzogennych aminokwasów rozwiąże sprawę. Nic bardziej mylnego! Sportowa kondycja i umięśniona sylwetka są w dużej mierze efektem systematycznych ćwiczeń.
Czy BCAA działa? Tak, ale pod warunkiem, że aminokwasy egzogenne będą stanowić formę dodatku do diety i aktywności fizycznej. W przeciwnym razie suplementacja może okazać się nieskuteczna.
Kiedy nie stosować BCAA?
Stosowanie aminokwasów jest zbędne w przypadku osób, które stronią od aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania. Jak zostało wcześniej wspomniane – ruch i dieta są niezbędnymi elementami w kontekście pracy nad sylwetką i kondycją. Jeżeli zdecydowana większość czasu polega na przesiadywaniu na kanapie, a codzienny jadłospis to w głównej mierze fast foody i słodycze, to suplementacja aminokwasami BCAA jest po prostu zbędna.
Warto też pamiętać, że osoby z alergiami pokarmowymi powinny zawsze sprawdzać etykietę i skład suplementów diety. Choć głównym składnikiem są rozgałęzione aminokwasy BCAA, to jednak w formulacji tego typu produktów są też zawarte inne składniki np. barwniki, regulatory kwasowości czy substancje słodzące. Co więcej, w wielu przypadkach firmy odpowiedzialne za produkcję suplementów diety wykorzystują składniki zwiększające ryzyko alergii, pochodzące m.in. z jaj, soi, mleka, orzechów, orzeszków ziemnych, ryb czy zbóż zawierających gluten.
Informacja ta jest również ważna dla wegan i wegetarian, którzy z pobudek ideologicznych rezygnują z produktów mających potencjalny kontakt z odzwierzęcymi składnikami.
Z czym nie łączyć BCAA?
Aminokwasy BCAA można kupić w formie monopreparatów, które są dostępne w zarówno w ampułkach typu shot, jak i w proszku, kapsułkach oraz tabletkach. Egzogenne aminokwasy występują również jako forma dodatku do innych sportowych suplementów diety. Rozgałęzione aminokwasy BCAA można znaleźć w takich produktach jak:
- żele węglowodanowe (np. Fire Start Energy Gel + BCAA marki Olimp Sport Nutrition)
- odżywki potreningowe (Reanimator® PRO)
- muliskładnikowe kompleksy aminokwasów (Amino EAA Xplode Powder®, Amino Target Xplode®)
- gainery – odżywki białkowo-węglowodanowe (Gainerator®)
Czy są suplementy, z którymi nie można łączyć BCAA? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kompleks egzogennych aminokwasów BCAA stosować w połączeniu z innymi suplementami. Wielu profesjonalnych zawodników sportowych i osób ćwiczących rekreacyjnie decyduje się na równoczesną suplementacją BCAA wraz z odżywkami białkowymi, odżywkami carbo, napojami izotonicznymi, przedtreningówkami, NO boosterami, kreatyną, L-glutaminą, HMB czy boosterami testosteronu.
Marka Olimp Sport Nutrition oferuje suplementy diety z aminokwasami BCAA, które są dostępne w różnorodnej formie i gramaturze. Wszystkie preparaty zostały przygotowane z wysokiej klasy surowców przy użyciu nowatorskiej technologii.