Pracujesz umysłowo? Zadbaj o sprawny umysł i zdolności poznawcze. Zmień niezdrowe nawyki żywieniowe! Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli dostarczyć cenne składniki, które mogą wpłynąć na pamięć, koncentrację, nastrój i ogólną wydajność umysłową. Dowiedz się, czego potrzebuje Twój mózg? Co jeść na dobrą kondycję mózgu?
- Dieta a mózg – zdrowe tłuszcze
- Dieta a zdolności poznawcze – witaminy z grupy B
- Dieta a umysł – antyoksydanty
Dieta a mózg – zdrowe tłuszcze
Przyjęło się, że o zdrowe, zbilansowane odżywianie powinny głównie dbać osoby aktywne fizycznie, które chcą zwiększyć masę mięśniową lub zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na kondycję mózgu. To, co jesz i w jakich ilościach, może mieć wpływ na Twoje zdolności poznawcze (pamięć, kreatywność, szybkość zapamiętywania, jasność umysłu, logiczne myślenie, skupienie). Dieta dla mózgu jest istotna, co zresztą potwierdzają badania. Istnieje bowiem wiele składników, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
Co jeść na mózg? W diecie na zdrowy mózg nie powinno zabraknąć zdrowych tłuszczy. Przede wszystkim chodzi o kwasy Omega-3, do których zaliczamy m.in. DHA (kwas dokozaheksaenowy). Według badań naukowych DHA pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu. Efekt ten dotyczy spożycia min. 250 mg DHA dziennie.
W jakich produktach występują kwasy tłuszczowe Omega-3? Dieta na sprawny umysł powinna zawierać m.in.: ryby (łosoś i tuńczyk), orzechy, nasiona chia oraz oleje roślinne (olej lniany, olej rzepakowy). Jeśli jednak z jakiś powodów stronisz od wymienionych wyżej produktów, możesz dietę uzupełnić suplementami zawierającymi kwasy Omega-3. Gold Omega 3 marki Olimp Labs to łatwe do połknięcia kapsułki z solidną porcją wysokiej jakości kwasów tłuszczowych Omega-3 pochodzących z wysokogatunkowego oleju z ryb zimnowodnych. Suplement diety wyróżnia unikalna, jedna z najwyższych na rynku koncentracja kwasów tłuszczowych Omega 3. Oprócz wspomnianych kwasów tłuszczowych skład preparatu zawiera witaminę E – silny przeciwutleniacz, który pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Dieta a zdolności poznawcze – witaminy z grupy B
Zdrowe tłuszcze w diecie na sprawny umysł to jednak nie wszystko. Warto również pamiętać o witaminach z grupy B.
- Tiamina (witamina B1)
- Ryboflawina (witamina B2)
- Niacyna (witamina B3)
- Cholina (witamina B4)
- Kwas pantotenowy (witamina B5)
- Pirydoksyna (witamina B6)
- Biotyna (witamina B7)
- Inozytol (witamina B8)
- Kwas foliowy (witamina B9)
- Kobalamina (witamina B12)
To 10 witamin rozpuszczalnych w wodzie, których organizm ludzki nie jest w stanie sam produkować. Przez to, że witaminy z grupy B nie są magazynowane w organizmie, często może dochodzić do ich niedoborów. Ważne zatem, aby dostarczyć je wraz z pożywieniem lub wspomóc się suplementami diety.
Niektóre z wyżej wymienionych witamin są istotne dla prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Przede wszystkim, jeśli chodzi o produkcję neuroprzekaźników niezbędnych do przekazywania informacji w mózgu i regulacji nastroju. O których witaminach z grupy B warto pamiętać w kontekście diety dla mózgu?
- Tiamina (wit. B1) – wspiera w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego. Niedobór w diecie tego składnika może mieć negatywny wpływ na nastrój, pamięć i prowadzić do osłabienia organizmu. Jeśli chodzi o produkty, tiamina występuje w nasionach słonecznika, wieprzowinie, orzechach oraz w pełnoziarnistych produktach zbożowych.
- Witamina B6 – istotny składnik jeśli chodzi o produkcję serotoniny i dopaminy, a więc neuroprzekaźników wpływających na nastrój i funkcje poznawcze. Niedobór witaminy B6 w diecie może m.in. wpływać na nastrój. Spożywanie mięsa, ryb, warzyw liściastych, orzechów, nasion oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych pozwala uzupełnić dietę w witaminę B6.
- Foliany (kwas foliowy) – jak się okazuje, składnik ten nie jest tylko i wyłącznie kluczowy dla kobiet w ciąży. Foliany pomagają m.in. w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ich niedobór w diecie może prowadzić do zaburzeń pamięci i problemów z koncentracją, a także pogorszenia nastroju i stanów depresyjnych. Dieta bogata w m.in. ciecierzycę, szpinak, sałatę, pietruszkę, jaja, jarmuż, brokuły, brukselki, słonecznik i sezam pozwala dostarczyć wspomniany kwas foliowy.
- Witamina B12 korzystnie wpływa zarówno na utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, jak i na właściwą pracę systemu nerwowego. Jej niedobór może objawiać się zaburzeniami funkcji poznawczych, rozdrażnieniem, otępieniem czy pogorszeniem nastroju. Bogate w tę witaminę są produkty odzwierzęce (nerki i wątroby drobiowe, cielęce, wołowe, a także ryby, jaja, mleko, sery pleśniowe).
Wartościowym wsparciem w uzupełnieniu diety w witaminy z grupy B będzie z pewnościa suplement Gold-Vit® B Forte marki Olimp Labs.
Dieta a umysł – antyoksydanty
Co jeść na dobrą kondycję mózgu oprócz wspomnianych kwasów tłuszczowych Omega-3 i witamin z grupy B? Istotne w diecie na kondycję mózgu są antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami. Warto więc postawić na produkty zawierające: witaminy A, C, E, minerały: selen, cynk i mangan, a także flawonoidy i karotenoidy. To bardzo ważne składniki, ponieważ pomagają w neutralizacji wolnych rodników tlenowych i w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Wolne rodniki przyczyniają się m.in. do starzenia się organizmu, w tym mózgu.
W jakich produktach jest dużo antyoksydantów? W warzywach i owocach. Marchew, papryka, buraki, seler, pomidory, truskawki, borówki, jagody, wiśnie powinny znaleźć się w codziennym menu, by dostarczyć organizmowi porcję przeciwutleniaczy. Antyoksydanty występują również w niektórych ziołach jak np. rumianek czy dzika róża.
W walce z wolnymi rodnikami tlenowymi można wspomóc się wybranymi suplementami marki Olimp Labs:
Gold-Vit® C 1000 Forte – jeden z topowych produktów linii Gold-Vit® z solidną porcją witaminy C, która wspiera w neutralizacji wolnych rodników tlenowych.
Gold-Vit® C 2000 Shot – wysokiej jakości witamina C w płynnej formie i w wygodnej w stosowaniu ampułce.
CYNKOVir® Immuno – 15 mg cynku w każdej tabletce, który pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.