Jak przygotować się na biwak?

Biuro prasowe
30/07/2021
Jak przygotować się na biwak

Brak pomysłów na wakacje? Wyjazd za miasto na łono natury to zawsze świetne rozwiązanie! W lecie warto zrobić sobie przerwę od wielkomiejskiego zgiełku i udać się wyciszone miejsce np. do lasu. Jak przygotować się na biwak? Podpowiadamy, co należy zabrać na biwak?

  1. Co zabrać na biwak w lesie?
  2. Co na biwak pod namiot – akcesoria kuchenne
  3. Jakie jedzenie wziąć na biwak?
  4. Wyjazd na biwak – zdrowie i higiena

Co zabrać na biwak w lesie?

Nie każdy ma przyczepę campingową, a nocleg w samochodzie to niekoniecznie dobry i wygodny pomysł. Dlatego decydując się na wyjazd na biwak, musimy liczyć się z tym, że noc spędzimy pod namiotem. Zakup namiotu to zatem kwestia kluczowa. Zanim jednak to zrobimy, należy dostosować jego wielkość do ilości osób, które ma pomieścić. Warto zaopatrzyć się w sprzęt z wytrzymałym tropikiem, który ochroni przed zamoknięciem wnętrza podczas deszczu. Moskitiera natomiast ograniczy nieproszonych gości. Mowa tu o komarach, muchach i innych owadach.

Czytaj równieżDługa podróż samochodem – jak się przygotować?

Długa podróż samochodem

Jeśli mamy namiot, przed wyjazdem na biwak należy koniecznie sprawdzić jego stan m.in.: szczelność, elementy składowe (śledzie, linki mocujące, młotek, pompka do materaca) oraz czystość. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie namiotu na kilka dni przed wyjazdem, aby go przewietrzyć po długim czasie nieużytkowania.

Zanim wyruszymy, warto przygotować listę rzeczy na biwak, które są niezbędne i pozwolą zapewnić komfort podczas odpoczynku. Co więc należy wziąć na biwak pod namiot?

  • poduszce
  • śpiworze, którego grubość należy dostosować do pory roku
  • karimacie, która posłuży za wstępną warstwę termoizolacyjną
  • dmuchanym materacu dla miękkiego podłoża dla ciała w trakcie snu

Co jeszcze będzie potrzebne na biwak? Musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dostatecznej ilości ubrań. Sprawdźmy zatem prognozę pogody, by wybrać odpowiednią odzież. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wieczorną temperaturę. Pamiętajmy, że w lesie noce są o wiele chłodniejsze.

Co na biwak pod namiot – akcesoria kuchenne

Wyjazd na kilkudniowy biwak wymaga odpowiedniego przygotowania. Namiot, śpiwór, materac, odzież to nie wszystko. Musimy również przemyśleć kwestię jedzenia. Po pierwsze trzeba zastanowić się, czy wybieramy opcję jedzenia na biwaku bez gotowania, czy zabieramy ze sobą kuchenkę turystyczną do podgrzewania jedzenia i wodny na ciepłe napoje. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o lodówkę. Możemy wówczas zabrać ze sobą suchy prowiant na biwak np. makaron, ryż lub kasze, które bez problemu przygotujemy na wspomnianej kuchence. Ponadto na biwak można zabrać gotowe sałatki warzywne, różnego rodzaju warzywa w puszce (np. pomidory) i przyprawy.

Zamiast jednorazowych akcesoriów warto postawić na przedmioty turystyczne wielokrotnego użytku. Zestaw plastikowych talerzy, kubków, sztućców, miseczek na sałatki z pewnością posłuży nam przez długi czas.

Jakie jedzenie wziąć na biwak?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy gotować, czy zabieramy ze sobą gotowe dania bądź przekąski na biwak. Musimy również mieć na uwadze to, że nie zawsze na campingu, nie mówiąc już o biwaku w lesie, będziemy mieć dostęp do prądu. Wówczas kuchenka elektryczna i lodówka okażą się zbędne.

PolecamyUtrzymanie diety na wakacyjnym wyjeździe – czy to możliwe?

Dieta na wakacjach

Jeśli mamy mocno ograniczone warunki, można postawić na zdrowe grillowanie lub gotowe, sycące jedzenie. Jaki prowiant na biwak warto więc zabrać? Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób dbających o zdrowe i zbilansowane odżywianie może okazać się żywność funkcjonalna. Mowa przede wszystkim o pełnowartościowych przekąskach. Jako formę słodkiego deseru można wybrać batony proteinowe (np. Olimp Protein Bar, Matrix® 32 Pro) lub białkowe ciasteczka (np. Olimp Protein Snack). Ich niewielki rozmiar i przede wszystkim wartościowy skład sprawiają, że warto je wrzucić do podróżnego plecaka z ekwipunkiem na biwak.

Inne przekąski na biwak to:

  • orzeszki ziemne, laskowe, włoskie
  • suszone owoce (np. jabłka, morele, banany, daktyle, śliwki)
  • pestki ze słonecznika
  • rodzynki
  • warzywa – (np. marchew)

Jeśli chodzi o prowiant na biwak, można śmiało do plecaka wrzucić wafle ryżowe czy chrupkie pieczywo. W połączeniu z masłem orzechowym (np. Peanut ButterCashew Butter) smakują wybornie!

Do picia z kolei możemy wybrać wodę lub zdecydować się na gotowe, pozbawione cukru napoje (np. R-WEILER® Focus Drink Zero, Carni Tea Xplode® ZeroAmino EAA Xplode Drink Zero). Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas poza polem namiotowym, dobrą opcją mogą okazać się napoje izotoniczne (np. Iso Plus® Powder). Są przydatne szczególnie w upalne dni, kiedy pomagają nawodnić organizm, uzupełniając dietę w cenne elektrolity (magnez, potas, sód, wapń).

Wyjazd na biwak – zdrowie i higiena

Podczas wyjazdu należy odpowiednio zadbać o zdrowie. Na liście rzeczy na biwak powinna znaleźć się apteczka z podstawowymi środkami farmakologicznymi w postaci tabletek przeciwbólowych oraz inne niezbędne leki (np. na alergię lub przeciwwymiotne). Z pewnością potrzebne na biwak będą preparaty na kleszcze i komary, krem z filtrem, który ochroni nas w przypadku dużego słońca.

Na biwak warto zabrać również niezbędne kosmetyki i akcesoria, które pozwolą zadbać o czystość. Spakujmy więc papier toaletowy, żel do dezynfekcji, szybkoschnący ręcznik oraz nawilżane chusteczki, które mają uniwersalne zastosowanie.