Unikasz spożycia kawy i herbaty wieczorami? Dbasz o właściwą temperaturę i świeżość powietrza w sypialni? Nie jesz tłustych kolacji, a bez względu na to masz problemy z zasypianiem? Prawdopodobnie przyczyną może być niedobór niektórych składników w codziennej diecie. Jakie witaminy są niezbędne na dobry sen? Co jeszcze może być pomocne w walce z bezsennością?
Dobry sen a stres
Często podłożem zaburzeń dobrego snu jest przesadny stres. Uciążliwe poczucie zagrożenia i lęku (np. związane z ogromem pracy lub kłopotami w życiu prywatnym), skutkuje nadmiernym obciążeniem układu nerwowego. Efektem tego jest zaburzenie prawidłowego metabolizmu energetycznego i odczuwanie przesadnego zmęczenia, co w konsekwencji sprzyja trudnościom z zasypianiem. Osoby żyjące w stresie niejednokrotnie borykają się z problemami wybudzania w środku nocy lub porannego wstawania z poczuciem niesamowitego wyczerpania.
Stres niejedno ma imię! Nie można zapominać, że stres oksydacyjny również rzutuje na dobrym śnie i powoduje utrudnione zasypianie. Wolne rodniki tlenowe przyczyniają się m.in. do nasilenia katabolizmu i zaburzenia prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. To z kolei odbija się na obniżeniu efektywności pracy metabolizmu i zwolnieniu tempa przemiany materii. Co więcej, stres oksydacyjny ma nierozerwalny wpływ na gospodarkę hormonalną. Niezwykle często prowadzi do obniżenia optymalnego stężenia testosteronu we krwi, który odpowiada m.in. za poczucie witalności i ogół mechanizmów związanych z regeneracją ustroju.
Jakie witaminy mają wpływ na dobry sen?
W pierwszej kolejności należy zadbać o witaminy z grupy B. Składniki jak niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, tiamina, pirdoksyna czy ryboflawina wykazują wartościowy wpływ na zachowanie prawidłowej pracy systemu nerwowego. Natomiast oddziałując na utrzymanie optymalnego metabolizmu energetycznego, sprzyjają redukcji utrzymującego się uczucia zmęczenia i znużenia. Co więcej, witamina B6 wykazuje pozytywne oddziaływanie na regulację aktywności hormonalnej.
Oprócz nich bardzo dobrym wsparciem okaże się witamina D. Syntezowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych wykazuje wartościowe zastosowanie dla odporności, co stanowi jeden z elementów przeciwdziałania wolnym rodnikom tlenowym. Ponadto niedobory witaminy D w codziennej diecie mogą oddziaływać m.in. na endogenną syntezę melatoniny – substancji chemicznej odpowiedzialnej za sen i rytm dobowy organizmu.
Nie tylko witaminy odgrywają istotną rolę dla dobrego snu. Dieta uboga w niektóre składniki mineralne (np. cynk czy magnez) również może spowodować problemy z zasypianiem. Osoby borykające się z kiepską jakością snu, wybudzaniem się w nocy i przesadnym odczuwaniem stresu mogą sięgnąć po wyciągi z roślinnych adaptogenów. Składniki jak ashwagandha, różeniec górski, żeń-szeń czy bakopa drobnolistna są rekomendowane w przypadkach wzmożonej aktywności psychofizycznej i problemów z regeneracją. Komponenty aktywne zawarte w tych roślinach mogą mieć pozytywny wpływ na adaptację ustroju wobec przesadnego zmęczenia m.in. wywołanego pośpiechem czy stresującymi sytuacjami.