Jakie witaminy na koncentrację?

Biuro prasowe
22/06/2021
Witaminy na koncentracje

Problemy z funkcjonowaniem pamięci i kiepskim skupieniem dotykają każdego. W każdym wieku istnieje szansa, że nadmierny stres i zmęczenie będą mieć negatywny wpływ na koncentrację. Jakie witaminy zawarte w codziennej diecie okażą się pomocne? Co jeszcze pomoże zadbać?

Które witaminy są polecane na koncentrację?

Na rynku suplementów diety aż roi się od preparatów, które obiecują skuteczne wsparcie wobec dużego poziomu zmęczenia i walki z jego następstwami. Część z nich jest nawet specjalnie dedykowana np. uczniom i studentom, którzy w okresie intensywnej nauki muszą zadbać o odpowiednie skupienie do zaliczenia ważnych egzaminów. Inne z kolei są dedykowane seniorom, niektóre dla osób pracujących w stresie i narażonych na problemy ze snem.

W rzeczywistości warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na codzienną dietę, bo niejednokrotnie to w niej tkwi problem. Wiele witamin ma nierozerwalny wpływ na koncentrację, a ich niedobory w krótkim czasie powodują spadek jej efektywności i trudności w codziennym funkcjonowaniu. O co więc warto zadbać? Przede wszystkim o witaminy z grupy B, które wykazują niezwykle istotne oddziaływanie na prawidłową pracę systemu nerwowego, redukcję uczucia zmęczenia i znużenia, zachowanie prawidłowego metabolizmu energetycznego czy właściwe funkcje psychologiczne.

Oprócz nich wartościowe znaczenie odegrają witaminy C i E, które znane są przede wszystkim z silnych właściwości antyoksydacyjnych. Ich optymalna zawartość w codziennej diecie przyczyni się do wzrostu ochrony komórek przed niekorzystnym oddziaływanie wolnym rodników tlenowych, które niezwykle często mogą być przyczyną kiepskiego skupienia i osłabienia kondycji psychofizycznej.

Wsparcie dla witamin na koncentrację – co jeszcze pomoże zadbać o skupienie?

Nie ulega wątpliwościom, że niektóre witaminy mają bezpośredni wpływ na koncentrację i funkcje psychologiczne. Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg innych komponentów codziennej diety o wartościowym oddziaływaniu na skupienie, czynności kognitywne i kondycję układu nerwowego. W przypadku minerałów jest tego naprawdę sporo! Należy wymienić takie pierwiastki jak cynk, fosfor, jod, magnez, miedź, potas, wapń oraz żelazo.

Kolejną istotną kwestią są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się m.in. w rybach i owocach morza. Choć w głównej mierze ich właściwości są kojarzone z wpływem na cholesterol, serce i układ krążenia, to jednak mają znaczenie dla kondycji układu nerwowego i prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Nie od dziś wiadomo, że wartościowy wpływ na koncentrację ma kofeina. Główna substancja czynna kawy, herbaty czy yerba mate jest bardzo często rekomendowana do poprawy skupienia, zwłaszcza w okresie wytężonej aktywności umysłowej czy intensywnego wysiłku fizycznego. Równie wartościowe właściwości wykazują m.in. ekstrakt z nasion guarany (guaranina) oraz wyciąg z ziaren kakaowca (teobromina), będące równie skuteczne dla stymulacji pracy systemu nerwowego i walki z rosnącym poziomem zmęczenia.