Magnez z uwagi na właściwości jest jednym z najistotniejszych składników codziennej diety. Pierwiastek ten zaliczany jest do elektrolitów i pełni szereg ważnych funkcji w organizmie, m.in. przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia czy też wspiera w utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Niestety przyswajalność magnezu z pożywienia jest ograniczona, w związku z czym wiele osób decyduje się na suplementację, która stanowi formę wsparcia dla codziennej diety. Podpowiadamy z czym łączyć magnez? Co przyjmować razem z magnezem? Z czym magnez przyswaja się najlepiej?
- Z jakimi witaminami łączyć magnez?
- Jak prawidłowo przyjmować magnez?
- Z czym nie można łączyć magnezu?
Z jakimi witaminami łączyć magnez?
Na rynku suplementów diety nie brakuje preparatów, których skład bazuje na połączeniu najważniejszych witamin i składników mineralnych. Niemniej jednak dostępne są również produkty zawierające jedynie dwa lub trzy składniki. Przykładem mogą być tutaj magnez i witamina B6. To w pełni uzasadnione połączenie i zarazem odpowiedź na pytanie, z czym najlepiej przyswaja się magnez?
Oba składniki mają podobne właściwości. Magnez i witamina B6 pomagają w:
- zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia,
- prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
- utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Połączenie wysokiej jakości magnezu z B6 mamy w suplementach popularnej linii Chela-Mag oferowanej przez markę Olimp Labs. Suplementy zawierają solidne porcje magnezu w formie wysoko przyswajalnego chelatu aminokwasowego Albion™ i cytrynianu. Preparaty powstały z myślą o osobach zdrowo się odżywiających, dążących do uzupełnienia diety w magnez i witaminę B6 oraz dla osób aktywnych, ćwiczących zarówno amatorsko, jak i wyczynowo.
Z czym łączyć magnez oprócz witaminy B6? Równie wartościowe będzie zestawienie magnezu z witaminą D3. Taką formułę zastosowano m.in. w suplemencie diety w kapsułkach Chela-Mag B6 + D3 marki Olimp Labs. Mamy tutaj trzy wspomniane składniki, w tym magnez w postaci wspomnianego chelatu Albion™ oraz dodatek witaminy K.
Na biodostępność magnezu nie wpływają wyłącznie witaminy. Warto zwrócić uwagę na taurynę. To aminokwas, który często występuje w składzie odżywek przedtreningowych lub popularnych napojów energetycznych.
Jak prawidłowo przyjmować magnez?
Wpływ na przyswajalność magnezu ma prawidłowe stosowanie tego składnika. Suplementy z magnezem, które należy traktować wyłącznie jako uzupełnienie diety, zaleca się przyjmować po spożytym posiłku. Magnez może być również stosowany na pusty żołądek.
Decydując się na suplementację magnezem, należy wybierać produkty gwarantujące wysoką jakość. Tę niewątpliwie oferuje firma farmaceutyczna Olimp Laboratories, która produkuje suplementy na bazie wysokiej klasy surowców. Produkty Olimp są badane pod kątem czystości, w tym niebezpiecznych poziomów metali ciężkich.
Z czym nie można łączyć magnezu?
Skoro wiadomo, z czym najlepiej przyswaja się magnez, to warto zwrócić uwagę na kwestie związane z ograniczeniem biodostępności tego pierwiastka. Niestety w niektórych przypadkach przyswajalność magnezu może zostać zaburzona, co z kolei może mieć negatywne znaczenie dla codziennej diety. Z czym nie można łączyć magnezu, aby suplementacja okazała się efektywna?
- Przede wszystkim nie zaleca się stosowania preparatów z magnezem w trakcie spożywania posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu.
- Z kwasem szczawiowym, zwanym także szczawianem. Związek ten występuje w niektórych warzywach (np. szpinak czy właśnie szczaw) oraz w kawie i herbacie. Dlatego magnez w formie kapsułek czy tabletek zaleca się popijać wodą.
- Innym składnikiem o negatywnym wpływie na biodostępność i wchłanianie magnezu jest kwas fitynowy. Źródłem fitynianów są m.in. nasiona roślin strączkowych, pestki, orzechy oraz ziarna zbóż. O dziwo są to również produkty, które zawierają stosunkowo dużo magnezu. Dlatego w celu zmniejszenia szans negatywnego oddziaływania kwasu fitynowego zaleca się np. moczenie orzechów lub nasion w wodzie czy spożywanie pieczywa przygotowanego na zakwasie.
Ponadto nie można zapominać, że magnez może oddziaływać na leki. W związku z tym osoby przyjmujące regularnie produkty lecznicze powinny pamiętać, aby przed wprowadzeniem jakiegokolwiek preparatu z magnezem skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości.