Ludzkie ciało nie lubi skrajności. Zachowanie optymalnych proporcji i równowagi stanowi podstawę dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Dlatego też mniej lub bardziej intensywne zakwaszenie organizmu stanowi nie lada problem, który może być przyczyną szeregu niekorzystnych dolegliwości. Jak temu zaradzić? Co należy zrobić, aby odzyskać prawidłową wartość współczynnika pH?
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?
Problem określany mianem zakwaszenia organizmu jest wynikiem zaburzenia prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Zachwianie tego balansu jest zazwyczaj następstwem niedoboru minerałów, które potocznie określa się mianem elektrolitów tj. magnezu, potasu, sodu i wapnia. Plan żywieniowy, który nie zawiera ich naturalnych źródeł, przyczynia się do upośledzenia naturalnej homeostazy ustroju – wówczas wartość współczynnika pH ulega obniżeniu, co jest równoznaczne z nasileniem kwasowego odczynu środowiska komórkowego.
Jednak niedobór elektrolitów to tylko jedna z wielu przyczyn zakwaszenia organizmu. Do innych czynników ryzyka należą:
- niezwykle intensywna aktywność fizyczna
- przesadny stres i problemy z zasypianiem
- nadmierne spożycie kawy i mocnej herbaty
- zbyt duże spożycie białka w codziennej diecie
- palenie papierosów i regularnie picie alkoholu
- kiepska kondycja naturalnej mikrobioty jelitowej
- niedostateczne nawodnienie i ograniczona podaż płynów
- stosowanie niektórych leków i antykoncepcji hormonalnej
- dieta bogata w wysokokaloryczne produkty przetworzone (m.in. słodycze, gazowane napoje kolorowe, fast foody, posiłki obfite w cukry proste i tłuszcze trans)
Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?
Pierwsze sygnały świadczące o zakwaszeniu organizmu pojawiają się w niedługim czasie od momentu zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Niska wartość współczynnika pH prowadzi do upośledzenia pracy organizmu praktycznie na każdej płaszczyźnie. Nadmierne zakwaszenie powoduje pogorszenie kondycji psychofizycznej – obniżenie poziomu energii, kiepską koncentrację, odczuwalne dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i stawów, utrzymujące się uczucie ociężałości. Ponadto osoby borykające się z problemem zakwaszenia często są narażone na przesadny wzrost masy ciała i tkanki tłuszczowej.
Oprócz tego warto wspomnieć o takich następstwach jak:
- pogorszenie kondycji i wyglądu skóry, włosów i paznokci
- problemy z przewodem pokarmowym np. refluks, wzdęcia, zgaga
- spadek odporności i zwiększenie ryzyka rozwoju infekcji np. przeziębienia
- obniżenie nastroju m.in. przesadna nerwowość, apatia, spadek motywacji
Jak zaradzić zakwaszeniu organizmu?
Marka Olimp Sport Nutrition przygotowała niezwykle wartościową formę wsparcia w postaci suplementu Alkagen Fast. To musujące tabletki zawierające szereg cennych komponentów (m.in. cynk, sole magnezowe i wapniowe kwasu fosforowego, diwęglany potasu i sodu, L-glutaminę), które mają na celu wspomóc utrzymanie równowagi elektrolitowej i ułatwić zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Produkt jest rekomendowany dla osób aktywnych fizycznie, a także wszystkich miłośników zdrowego odżywiania.